CTHC1812F-1R0K
Central Technologies
Product No:
CTHC1812F-1R0K
Package:
1812
Description:
1.0UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Drum Core, Wirewound
Series CTHC1812F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Obsolete
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 180MHz
Current - Saturation (Isat) 1.05A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz