Home / Fixed Inductors / CTHC1812SF-121J
CTHC1812SF-121J
Central Technologies
Product No:
CTHC1812SF-121J
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 120 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 4.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz