Home / Fixed Inductors / CTHC1812SF-2R2K
CTHC1812SF-2R2K
Central Technologies
Product No:
CTHC1812SF-2R2K
Package:
1812
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Type Drum Core, Wirewound
Series CTHC1812SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 80MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz