Home / Fixed Inductors / CTHC1812SF-391K
CTHC1812SF-391K
Central Technologies
Product No:
CTHC1812SF-391K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1812
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTHC1812SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 390 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 14Ohm Max
Current Rating (Amps) 85 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz