Home / Fixed Inductors / CTHC1812SF-470M
CTHC1812SF-470M
Central Technologies
Product No:
CTHC1812SF-470M
Features -
Q @ Freq 10 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 1.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 260 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 12MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz