CTHC2220F-100M
Central Technologies
Product No:
CTHC2220F-100M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2220
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTHC2220F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 10 @ 2.52MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 690 mA
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 2220
Frequency - Self Resonant 19MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz