CTHC2220F-101J
Central Technologies
Product No:
CTHC2220F-101J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2220
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTHC2220F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 250 mA
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 2220
Frequency - Self Resonant 6MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz