CTHC2220F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTHC2220F-2R2M
Description:
2.2UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 2220
Frequency - Self Resonant 42MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz