CTHC2220F-5R6M
Central Technologies
Product No:
CTHC2220F-5R6M
Description:
5.6UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Current Rating (Amps) 880 mA
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 2220
Frequency - Self Resonant 26MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz