CTHC2220F-821M
Central Technologies
Product No:
CTHC2220F-821M
Description:
820UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 820 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 13Ohm Max
Current Rating (Amps) 90 mA
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 2220
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz