Home / Fixed Inductors / CTHCCI1090F-1R0M
CTHCCI1090F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTHCCI1090F-1R0M
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Wirewound
Series CTHCCI1090F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.445" L x 0.409" W (11.30mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 2.65mOhm Max
Current Rating (Amps) 17 A
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 21A
Inductance Frequency - Test 100 kHz