Home / Fixed Inductors / CTHCCI1090F-6R8M
CTHCCI1090F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTHCCI1090F-6R8M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTHCCI1090F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.445" L x 0.409" W (11.30mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 16.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz