Home / Fixed Inductors / CTHCCI1210F-8R2M
CTHCCI1210F-8R2M
Central Technologies
Product No:
CTHCCI1210F-8R2M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTHCCI1210F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.524" L x 0.461" W (13.30mm x 11.70mm)
DC Resistance (DCR) 13mOhm Max
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz