Home / Fixed Inductors / CTHCCI8070F-1R5M
CTHCCI8070F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTHCCI8070F-1R5M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTHCCI8070F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
DC Resistance (DCR) 6.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz