Home / Fixed Inductors / CTHCIFW2721F-120M
CTHCIFW2721F-120M
Central Technologies
Product No:
CTHCIFW2721F-120M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Horizontal, 4 PC Pin
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTHCIFW2721F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Semi-Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 12 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Horizontal, 4 PC Pin
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.075" L x 0.846" W (27.30mm x 21.50mm)
DC Resistance (DCR) 4.1mOhm Max
Current Rating (Amps) 25 A
Height - Seated (Max) 0.898" (22.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package Horizontal, 4 PC Pin
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 80A
Inductance Frequency - Test 100 kHz