Home / Fixed Inductors / CTHCIFW3231F-180M
CTHCIFW3231F-180M
Central Technologies
Product No:
CTHCIFW3231F-180M
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTHCIFW3231F
Shielding Semi-Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 18 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 1.291" L x 1.220" W (32.80mm x 31.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.72mOhm Max
Current Rating (Amps) 45 A
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 43A
Inductance Frequency - Test 100 kHz