Home / Fixed Inductors / CTHCPI3231F-101M
CTHCPI3231F-101M
Central Technologies
Product No:
CTHCPI3231F-101M
Package:
Horizontal, 4 PC Pin
Description:
POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTHCPI3231F
Package Bulk
Q @ Freq -
Shielding Semi-Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Horizontal, 4 PC Pin
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.291" L x 1.220" W (32.80mm x 31.00mm)
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max
Current Rating (Amps) 23 A
Height - Seated (Max) 1.161" (29.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package Horizontal, 4 PC Pin
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 23A
Inductance Frequency - Test 100 kHz