Home / Fixed Inductors / CTHFW2014F-100M
CTHFW2014F-100M
Central Technologies
Product No:
CTHFW2014F-100M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTHFW2014F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, Gull Wing
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.886" L x 0.807" W (22.50mm x 20.50mm)
DC Resistance (DCR) 7.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 16 A
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 23A
Inductance Frequency - Test 100 kHz