Home / Fixed Inductors / CTHFW2014F-8R2M
CTHFW2014F-8R2M
Central Technologies
Product No:
CTHFW2014F-8R2M
Type Wirewound
Series CTHFW2014F
Package Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.886" L x 0.807" W (22.50mm x 20.50mm)
DC Resistance (DCR) 7.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 17 A
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 29A
Inductance Frequency - Test 100 kHz