Home / Fixed Inductors / CTHFW2915F-330M
CTHFW2915F-330M
Central Technologies
Product No:
CTHFW2915F-330M
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 14
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Wirewound
Series CTHFW2915F
Package Bulk
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 33 µH
Material - Core -
Size / Dimension 1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
DC Resistance (DCR) 1.76mOhm Max
Current Rating (Amps) 30 A
Height - Seated (Max) 0.606" (15.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz