Home / Fixed Inductors / CTHFW2915F-3R3M
CTHFW2915F-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTHFW2915F-3R3M
Type Wirewound
Series CTHFW2915F
Package Bulk
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
DC Resistance (DCR) 1.76mOhm Max
Current Rating (Amps) 30 A
Height - Seated (Max) 0.606" (15.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 54A
Inductance Frequency - Test 100 kHz