Home / Fixed Inductors / CTHFW2918F-4R7M
CTHFW2918F-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTHFW2918F-4R7M
Type Wirewound
Series CTHFW2918F
Package Bulk
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
DC Resistance (DCR) 2.86mOhm Max
Current Rating (Amps) 28 A
Height - Seated (Max) 0.701" (17.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 61.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz