CTHR10F-500K
Central Technologies
Product No:
CTHR10F-500K
Package:
Radial
Description:
50UH FILTER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 76
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTHRF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.935" Dia (23.75mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 11 A
Height - Seated (Max) 1.375" (34.93mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 10A
Inductance Frequency - Test 1 kHz