CTHR15F-50K
Central Technologies
Product No:
CTHR15F-50K
Package:
Radial
Description:
5.0UH FILTER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTHRF
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 5 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.700" Dia (17.78mm)
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Current Rating (Amps) 24 A
Height - Seated (Max) 1.375" (34.93mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 25A
Inductance Frequency - Test 1 kHz