CTHR3F-101K
Central Technologies
Product No:
CTHR3F-101K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH FILTER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTHRF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) 65mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.2 A
Height - Seated (Max) 1.125" (28.58mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz