CTHR3F-151K
Central Technologies
Product No:
CTHR3F-151K
Description:
150UH FILTER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Current Rating (Amps) 5 A
Height - Seated (Max) 1.375" (34.93mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz