CTHR3F-251K
Central Technologies
Product No:
CTHR3F-251K
Description:
250UH FILTER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 250 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Current Rating (Amps) 5 A
Height - Seated (Max) 1.625" (41.28mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz