CTHR3F-50K
Central Technologies
Product No:
CTHR3F-50K
Description:
5.0UH FILTER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.600" Dia (15.24mm)
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.785" (19.94mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 25A
Inductance Frequency - Test 1 kHz