Home / Fixed Inductors / CTIHSM4825F-181L
CTIHSM4825F-181L
Central Technologies
Product No:
CTIHSM4825F-181L
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
180.0UH SMD MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTIHSM4825F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 180 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.20mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 1.37Ohm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz