Home / Fixed Inductors / CTIHSM4825F-561L
CTIHSM4825F-561L
Central Technologies
Product No:
CTIHSM4825F-561L
Description:
560.0UH SMD MOLDED INDUCTOR
Type Molded
Series CTIHSM4825F
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 560 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.20mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 3.75Ohm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 230mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz