Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-180K
CTIHSM5832F-180K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-180K
Description:
18UH SMD MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1504
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Molded
Series CTIHSM5832F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz