Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-181K
CTIHSM5832F-181K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-181K
Description:
180UH SMD MOLDED INDUCTOR
Type Molded
Series CTIHSM5832F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 180 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 809mOhm Max
Current Rating (Amps) 540 mA
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 750mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz