Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-183K
CTIHSM5832F-183K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-183K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
18000UH SMD MOLDED INDUCTOS
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTIHSM5832F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 52.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 39 mA
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 40mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz