Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-391K
CTIHSM5832F-391K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-391K
Description:
390UH SMD MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 390 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 1.89Ohm Max
Current Rating (Amps) 340 mA
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 540mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz