Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-3R9K
CTIHSM5832F-3R9K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-3R9K
Description:
3.9UH SMD MOLDED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 3.9 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 21mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.1 A
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz