Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-8R2K
CTIHSM5832F-8R2K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-8R2K
Description:
8.2UH SMD MOLDED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
DC Resistance (DCR) 47mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz