CTLC0603F-1N2C
Central Technologies
Product No:
CTLC0603F-1N2C
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD LASER CUT INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLC0603F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.2nH
Inductance 1.2 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Material - Core -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 15GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz