Home / Fixed Inductors / CTLL1005F-FH1N8S
CTLL1005F-FH1N8S
Central Technologies
Product No:
CTLL1005F-FH1N8S
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
1.8NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9890
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Multilayer
Series CTLL1005F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.3nH
Inductance 1.8 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 8.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz