Home / Fixed Inductors / CTLL1005F-FH56NK
CTLL1005F-FH56NK
Central Technologies
Product No:
CTLL1005F-FH56NK
Description:
56NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTLL1005F
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 56 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 1.3GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz