Home / Fixed Inductors / CTLL1608F-FH18NJ
CTLL1608F-FH18NJ
Central Technologies
Product No:
CTLL1608F-FH18NJ
Package:
0603
Description:
18NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Multilayer
Series CTLL1608F-FH
Features -
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 18 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 2.4kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz