Home / Fixed Inductors / CTLL1608F-FH1N8S
CTLL1608F-FH1N8S
Central Technologies
Product No:
CTLL1608F-FH1N8S
Package:
0603
Description:
1.8NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTLL1608F-FH
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.3nH
Inductance 1.8 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 8kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz