Home / Fixed Inductors / CTLL1608F-FHR15J
CTLL1608F-FHR15J
Central Technologies
Product No:
CTLL1608F-FHR15J
Description:
150NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTLL1608F-FH
Features -
Q @ Freq 8 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 150 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 250 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 550MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz