Home / Fixed Inductors / CTLQ1206NF-180J
CTLQ1206NF-180J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1206NF-180J
Package:
1206
Description:
18UH 85MA SMD WW INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTLQ1206NF
Features -
Q @ Freq 35 @ 5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 4.42Ohm Max
Current Rating (Amps) 85 mA
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz