Home / Fixed Inductors / CTLQ1206NF-1R5K
CTLQ1206NF-1R5K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1206NF-1R5K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
1.5UH 155MA SMD WW INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLQ1206NF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 155 mA
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 75MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz