Home / Fixed Inductors / CTLQ1210CF-2R2M
CTLQ1210CF-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTLQ1210CF-2R2M
Package:
1210
Description:
2.2UH 600MA SMD WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1670
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Wirewound
Series CTLQ1210CF
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 64MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz