Home / Fixed Inductors / CTLQ1210NF-100J
CTLQ1210NF-100J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1210NF-100J
Package:
1210
Description:
10UH 190MA SMD WW INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTLQ1210NF
Features -
Q @ Freq 35 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 190 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz