Home / Fixed Inductors / CTLQ1210NF-151K
CTLQ1210NF-151K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1210NF-151K
Package:
1210
Description:
150UH 70MA SMD WW INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTLQ1210NF
Features -
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 9.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 70 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz