Home / Fixed Inductors / CTLQ1812CF-101K
CTLQ1812CF-101K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812CF-101K
Package:
1812
Description:
100UH 190MA SMD WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Wirewound
Series CTLQ1812CF
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 190 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 6.8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz