Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-180K
CTLQ1812NF-180K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-180K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1812
Batch:
Datasheet:
Description:
18UH 340MA SMD WW INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLQ1812NF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 35 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 820mOhm Max
Current Rating (Amps) 340 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 17MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz