Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-182J
CTLQ1812NF-182J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-182J
Description:
1.8MH 35MA SMD WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 40 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.8 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 45Ohm Max
Current Rating (Amps) 35 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz